Jak mieć dobre stosunki w pracy?

W większości miejsc pracy funkcjonujemy w dużych grupach pracowników. Umiejętne ułożenie sobie relacji społecznych będzie w dużej mierze wpływać na nasze zadowolenie z pracy. Przyjrzyjmy się więc temu, co decyduje o dobrej atmosferze w miejscu pracy.

Koleżeńskie postawy

Praca w grupie wymaga tego, aby wszyscy się szanowali i respektowali swoje granice. Jednocześnie bardzo często potrzebny będzie kompromis. Każdy pracownik powinien pamiętać, że to nie on jest tutaj najważniejszy, tylko wszyscy w grupie pracowniczej mają te same prawa. Nie należy więc narzucać innym swojej woli, okazywać dominacji w czasie dyskusji ani też poniżać innych pracowników. Czasami niektórym osobom, pod presją rywalizacji, zdarza się przekraczać granice, jednak należy się tego wystrzegać. W pracy zespołowej potrzebne jest wsparcie i zrozumienie dla innych osób.

Zachowania zakazane w miejscu pracy

Zachowania, które zasługują na szczególne potępienie to lizusostwo, donosicielstwo i stosowanie nieuczciwych metod w konkurencji. Jeśli dana osoba widzi, że inny pracownik robi coś źle, może mu zwrócić uwagę na osobności, jednak nigdy nie powinien donosić o tym przełożonemu. Niedopuszczalne jest także stosowanie różnego rodzaju prowokacji, dzięki którym dany pracownik ma podpaść szefowi. Są także pracownicy, którzy z lenistwa czy przebiegłości próbują wysługiwać się innymi. Zawsze widząć takie zachowania należy stawiać granice i alarmować swój sprzeciw.

Sztuka dobrej rozmowy

Rozmowa to niezwykle ważny element kontaktów pracowniczych. Każdy powinien dbać o to, by wyrażać się w sposób komunikatywny i nie marnować niepotrzebnie czasu. Jednocześnie należy pamiętać, że w zespołach pracowniczych nawiązywane sa także kontakty typowo koleżeńskie. Aby tak się stało nie należy unikać rozmów, chociażby na przerwach, bo osoby, które się izolują zawsze są źle odbierane. 

Budowanie zaufania

Najlepsze relacje ze współpracownikami mają zwykle te osoby, które wzbudzają zaufanie. Aby stać się kimś takim należy unikać plotkowania i obmawiania. Najlepiej jest skupiać się przede wszystkim na pracy a w pozostałych rozmowach można poruszać tematy neutralne, zamiast wnikać w życie prywatne innych osób. Bardzo ważne jest także to, aby zawsze dotrzymywać słowa w kwestiach zawodowych. Dotyczy to niespóźniania się do pracy oraz wyknywania na umówiony temrin swoich obowiązków, tak by nie blokować innych pracowników. 

Solidne wykonywanie obowiązków

Każdy, kto chce być lubiany w pracy powinien przede wszystkim solidnie wykonywać swoje obowiazki. Niedokładność, spóźnienia czy robienie czegoś na skróty, prędzej czy później staną się problemem innych pracowników. Nie można dopuszczać do tego, aby ktoś po nas poprawiał pracę, bo wygeneruje to poczucie niesprawiedliwości.