mentorzyebiznesu.pl

Blog

9 najczęstszych pytań na rozmowie kwalifikacyjnej i jak na nie odpowiedzieć

06 września
09:24 2022

Przed rozmową kwalifikacyjną najlepiej przygotować się na najpopularniejsze pytania, które mogą podczas niej paść. Gdy już będziesz mieć przygotowane odpowiedzi, staraj się wypowiadać je naturalnie. Dzięki temu będziesz emanować pewnością siebie i wypadniesz profesjonalnie.

Dlaczego powinniśmy Cię zatrudnić?

Pomyśl, co możesz dać tej firmie na stanowisku, o które się starasz. Potraktuj wakat w tej firmie jako problem, którego Ty jesteś rozwiązaniem, ponieważ jesteś wspaniałym pracownikiem. Powiedz, czego szukają i jak spełniasz te wymagania. Swoją odpowiedź uzupełnij konkretnymi informacjami, dlaczego jesteś idealnym kandydatem. Bądź jak najbardziej precyzyjny.

Jak dowiedziałeś się o tej pracy?

Opowiadanie wymyślnej historii nie jest konieczne w tym przypadku. Najlepiej jest udzielić jasnej i zwięzłej odpowiedzi, ponieważ nic w Twojej odpowiedzi raczej nie przyczyni się do Twojego zatrudnienia — chyba że znasz kogoś w firmie lub wzajemny kontakt powiedział Ci o firmie. Jeśli jednak pomogła Ci wyszukiwarka Google, po prostu to powiedz i na tym poprzestań.

Jakie są Twoje mocne i słabe strony?

Kiedy mówisz o swoich mocnych i słabych stronach, przykłady są zawsze bardziej pomocne niż cechy charakteru. Podaj konkretne sytuacje, w których Twoje mocne i słabe strony pomogły Ci lub w czymś przeszkodziły. Oczywiście niech będą to sytuacje zawodowe. Wymień więcej swoich zalet niż wad a wady przedstaw jako słabości, których jesteś świadomy i wiesz, jak je okiełznać.

Dlaczego odchodzisz z obecnej pracy?

Problemem jest powód, dlaczego odchodzisz. Najlepiej powiedzieć, że szukasz nowych możliwości rozwoju. Można też podać praktyczne przyczyny, takie jak przeprowadzka, brak podwyżki, nowe zainteresowania czy potrzeba przebranżowienia. Nie narzekaj na obecnego ani poprzednich pracodawców, nawet jeśli masz ku temu powody. Będzie to tylko źle świadczyć o Twojej dyskrecji i lojalności.

Jakie są Twoje oczekiwania dotyczące wynagrodzenia?

To jest ten moment, w którym powinieneś być całkowicie szczery. Jeśli masz na myśli konkretną liczbę, fantastycznie, podaj ją. Jeśli nie, upewnij się, że sprawdziłeś, jakie wynagrodzenie powinieneś otrzymać na danym stanowisku w oparciu o Twoje doświadczenie i poproś o to. Jeśli nie jesteś pewien dokładnej kwoty, po prostu podwyższ swoje obecne wynagrodzenie.

Dlaczego chcesz tu pracować?

To coś innego niż powód, dla którego powinni Cię zatrudnić. Przypomnij sobie, dlaczego odchodzisz z obecnej pracy i co nowa praca mogłaby Ci dać. Możesz też uwzględnić w swojej odpowiedzi to, co masz do zaoferowania firmie. W końcu masz pewne umiejętności a to stanowisko jest idealne do ich wykorzystania.

Jak radzisz sobie ze stresem?

Znowu dobrze sprawdzi się tutaj konkretny przykład. Pomyśl o stresującej sytuacji, z którą dobrze sobie poradziłeś. Nie używaj takiego wydarzenia, które zakończyło się porażką. Jak udało Ci się zapanować nad stresem mimo trudnej sytuacji? Opisz, jak się zmotywowałeś i nie poddałeś. Nie wspominaj o zajadaniu stresu, papierosach czy używkach, bo nawet jeśli często Ci pomagają, nie będą dobrze widziane (a Ty na pewno wiesz, że i tak nie powinieneś na nich polegać).

Opowiedz o trudnej sytuacji w pracy i jak ją przezwyciężyłeś?

Przygotuj opis tej sytuacji jako opowieść, ze wstępem, rozwinięciem i zakończeniem. Nieważne, czy wydarzyło się to w obecnej pracy czy wiele lat temu. Liczą się trudności i jak sobie z nimi poradziłeś. Kto był problemem – współpracownik, klient, a może Ty sam? Przedstaw, co było Twoim rozwiązaniem i jakie miało pozytywne skutki dla Twojej firmy.

Jakie są Twoje cele na przyszłość?

Gdy odpowiadasz na to pytanie, bądź ostrożny. Trzymaj się celów osiągalnych na przestrzeni kilku lat, nawet jeśli masz większe ambicje. W ten sposób sprawisz wrażenie osoby realistycznie patrzącej w przyszłość, zorganizowanej, ale i ambitnej.

Nad wszystkimi powyższymi pytaniami dobrze zastanów się w domu i przećwicz różne scenariusze, aż opracujesz najlepsze odpowiedzi. Nie powinieneś uczyć się ich na pamięć, bo co się stanie, jeśli ze stresu nagle zapomnisz tekstu? Po prostu pamiętaj, co chcesz odpowiedzieć na każde z tych pytań i wyrażaj się pełnymi zdaniami, bez wahań i połykania sylab. Jeśli będziesz też profesjonalnie i schludnie wyglądać, nie spóźnisz się i będziesz miał ze sobą potrzebne dokumenty, zrobisz naprawdę dobre wrażenie i znacznie zwiększysz swoje szanse na zatrudnienie i wyższe zarobki.

inny wpis test

About Author

Mentor

Mentor

Related Articles

Żaluzje drewniane – idealne do biura i nie tylko

Odpowiednio dobrane żaluzje do okien będą pełnić nie tylko funkcję praktyczną, ale również dekoracyjną. W ostatnich czasach sporą popularnością cieszą się przedmioty wykonane z naturalnych materiałów, jak np. żaluzje drewniane. Nic w tym dziwnego – ten ponadczasowy materiał dodaje przytulnego charakteru każdemu pomieszczeniu. Żaluzje drewniane sprawdzą się zarówno w surowych wnętrzach, jak i nowoczesnych. Co najważniejsze, doskonale będą spełniać swoją rolę, czyli ochronę przed światłem. 

Przesyłki wielkogabarytowe w biznesie

Jeżeli paczka, którą chcemy nadać, nie mieści się w rozmiarach podawanych przez przewoźnika, możemy mówić o przesyłce niestandardowej. Jest ona znacząco większa i cięższa niż standardowa, a czasem ma nietypowe kształty, co dodatkowo utrudnia jej transport. Nie każda firma kurierska obsługuje przesyłki wielkogabarytowe. Zanim je nadamy, musimy upewnić się, że przewoźnik będzie chciał ją odebrać. Informacji o zakresie oferowanych usług znajdziesz na stronie internetowej lub otrzymasz przez infolinię.